• Kedvezményezett neve: OKOSKAPTÁR Méhészettechnológiai Korlátolt Felelősségű Társaság
  • Projekt címe: Forgó fészekkeretes intelligens kaptár fejlesztése
  • Támogatás összege: 285.714.000 Ft
  • A projekt megvalósításának kezdete: 2023.02.01.
  • A projekt fizikai befejezésének határideje: 2025.01.31.
  • Projekt azonosító száma: 2021-1.1.4-GYORSÍTÓSÁV-2022-00042
  • Projekt megvalósítási helye: 2400 Dunaújváros, Verebély László utca 26.
  • Projekt tartalmának bemutatása:

Ismert tény, hogy a Föld méhpopulációja folyamatosan és gyorsuló ütemben csökken. A méhek pusztulását alapvetően két okra vezethetjük vissza. Az egyik ok, hogy a méhek a környezeti körülményektől függetlenül szabadon kirepülnek a hagyományos fakaptárokból.

Emiatt a kedvezőtlen környezeti körülmények között kirepülő méhek jelentős része (tavasszal repcére kihelyezett méhek esetén akár 15-30%) is elpusztulhat, ami a méhcsaládok meggyengüléséhez és a beporzási hatékonyságuk romlásához vezet. A másik egyre jelentősebb ok az 1970-es években Magyarországon is megjelent Varroa atkák globális elszaporodása. Az atkafertőzés visszaszorítása nélkül néhány hónap alatt akár több száz méhcsaládból álló méhészetek teljes állománya is elpusztulhat. A méhészek kezében jelenleg csak egyetlen módszer, a vegyszeres atkamentesítés áll.

Az okoskaptár fejlesztésével modern technológia megoldásokat vezetünk be a méhészet hagyományosan technológiailag alulfejlesztett területére. A méhészet kaptártechnológiai része ugyanazokat a megoldásokat alkalmazza, mint 100 évvel ezelőtt. A fejlesztés eredményeképpen olyan okoskaptárok állnak majd a méhészek rendelkezésére, amelyek a környezeti paraméterek függvényében automatizáltan vezérelt kaptárajtók segítségével megakadályozzák a méhek kijutását számukra kedvezőtlen környezeti körülmények között, illetve a beépített forgatómechanizmus révén öntisztító módon megszabadulnak az atkafertőzéstől.

A méhészettechnológiában az elmúlt évtizedek műszaki-informatikai fejlődése ellenére sem jelent meg semmilyen, a kaptárokat „okosító” fejlesztés, ezért nincs ismert meglévő technológia, amelyhez az Okoskaptár Kft. fejlesztését hasonlítani lehetne. Az egyik tudományos bizonytalanság, hogy a méhek élettani és fejlődési szempontból hogyan reagálnak arra, ha akadályozzuk a kaptárból való kijutásukat (még akkor is, ha ez elvben az ő érdeküket szolgálja). A másik komoly tudományos-technológia bizonytalanság az önfertőtlenítő forgatómechanizmushoz kapcsolódik.

Nem bizonyított egyelőre, hogy a kaptárfészek forgatása önmagában elegendő az atkafertőzés kezeléséhez. Az okoskaptár fejlesztése során 2 olyan szabadalmat használunk fel, amelyekre az Okoskaptár Kft. egyik tulajdonosa 100%-os haszonélvezői és hasznosítási joggal rendelkezik. A projektcsapat tagja olyan méhész, aki korábban 160 méhcsaládos méhészettel gazdálkodott, így a méhészeti tudás és tapasztalatok beépítése is maximálisan biztosított a fejlesztés során.

A projekt megvalósítását 2023. február hónapban megkezdtük, a várható befejezés 2025. január végére datálható.

NKFI logo
NKFI logo